ATMALI HABERLERİ

 

Atmalılar bin yıllık

tarihlerini

araştıracak

 

08 Ağustos 2010 / 15:25 (http://www.malatyaguncel.com/news_detail.php?id=48754)

 

Anadolu'da bin yıllık bir geçmişe sahip Atma ve Atmalı Aşireti mensupları ilk kez Arguvan'nın Kadebela (Güngören) köyünde Malatya Atmalılar Derneğinin organize ettiği buluşmaya katılarak bin yıllık bir hasreti giderdi.

Atmalı Aşiret üyeleri, Malatya Atmalılar Derneğinin çağrısı üzerine hafta sonunda Arguvan'a geldiler. İlk kez bir araya gelen Atmalıların 23 il den gelen üyerlerin birbirlerine bezemeleri hemen dikkat çekerken, söz alan konuşmacılar, birbirlerimize benziyormuşuz demekten kendilerini alamadılar.

Atmalıların buluşmasına 23 İl'de birbirlerinden habersiz kurulan Atmalı Dernekleri ile aşiret reisleri yada temsilcilerinden oluşan yaklaşık 150 kişilik davetlinin yanı sıra Malatya bölgesindeki Atmalılarında katılımıyla etkinliğe yaklaşık 500 Atmalı katıldı. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan da gelen misafirleri karşılayarak "ilçemize hoş geldiniz" dileğinde bulundu.

Malatya Atmalılar Derneği Başkanı Mehmet Ali Başıbüyük, bin yıllık bir geçmişe sahip Atmalıları ilk kez bir araya getiren Atmalılar İlköğretim Okulu olduğunu belirterek, Bu okulu yapmaya başlarken, internetinde sayesinde Atmalı Amcaoğullarımızla buluşma imkanı bulduk. İlk kez Atmalı Amcaoğullarımızı Atma'da ağırlamanın onurunu yaşıyoruz. Bizi bir araya getiren bu okulun yapımı olmuştur. Şimdi tarihimizi araştıracağız, inançlarımızı ve görüşlerimizi bir kenara bırakarak Atmalılar Aşiretinin tarihini ortaya çıkarmakla birlikte kültürümüzü ve geleneklerimizi yaşatmak için olduğumuz her yerde çalışacağız dedi.

 

ATMALILARIN NÜFÜSÜ MİLYONLARI AŞMIŞTIR

Arguvan ilçesine gelen Kahramanmaraş Pazarcık'ta yaşayan Atmalıları aşireti reisi ve eski Pazarcık Belediye Başkanı Ali Bozdağ, Atmalıların 12 Boydan oluştuğunu belirterek, Bin yıllık bir tarihi olan Atmalılar aşiretinin mensuplarıyız. Araştırmalarımıza göre atalarımız bin yıl kadar önce bin 200 çadırla birlikte Horasan'a gelmişler. Bu büyük bir aşiret olduğumuzu gösterir. Atma aşireti 12 boydan yani 12 aileden meydana gelir. Bu 12 boy ya da aile 1515 yılına kadar Alevi inancını yaşamıştır. Bundan sonra bazı boylarımız Sünnileşmiştir. Ama 12 ailemiz ve boyumuz kardeştir. Bu kardeş boyların nüfusu bugün itibariyle milyonları aşmıştır. Ben 4 milyon Atmalı yaşıyor diye tahmin ediyorum dedi.

ATMALI DEVLETİN YANINDA OLMUŞTUR

 

Pazarcık eski Belediye Başkanı Ali Bozdağ, Kurtuluş savaşında Dedesinin Gaziantep'e ve Maraş'ı işgal eden Faransızlara karşı kurulan Direnişi bizzat örgütleyerek Fransızları püskürttüklerini anlatarak Atatürk'ün dedesini Milletvekili yaptığını anlatarak Atmalılar tarih boyunca Devletin yanında yer almıştır. Ve bulunduğu her bölge de de lider olmak için mücadele etmiştir dedi. Bu arada Fransız direnişinin kahramanı Karayılan'ında Atmalı olduğu vurgulanırken, Adıyaman-Gölbaşından gelen Karayılan'ın torunu Kemal Karayılan'da Atmalıların buluşmasına katıldı.

 

FEDERASYON KURULMASINI İSTEDİLER

 

Arguvan'ın Kömürlük köyünde yapılan Atmalılar İlköğretim Okulunda ilk kez tanışan Atmalılar, daha sonra Şotik Köyünde yapılan düğün törenini de izleyerek birlikte halay çektiler. Akşam'da Kadebela köyünde düzenlenen etkinliğe katılan Atmalılar, yaptıkları konuşmalarda, 23 ilde bulunan Atma veya Atmalı aşiret mensuplarının tüm derneklerini bir çatı altında toplayacak bir Federasyon kurulmasını isteyerek, tarihçi ve araştırmacıların Atmalıların tarihini ortaya çıkarmaları için birlikte çalışılmasını önerdiler. Atmalılar buluşmasının bundan sonra daha büyük katılımlarla her yıl yapılmasını isteyen Atmalılar, Dayanışma ve birlik beraberlik çağrısı yaptılar. Alavi, Sünni hatta Şafi inancına mensup olduklarını söyleyen Atmalılar, inançların ve siyasal tercihlerin bir kenara bırakılarak Amalıların kültürel yapısının bin yıllık tarihle bugünlere kadar geldiğini anlattılar.

23 İl'den misafir olarak gelen Atmalılar, Güngören (Kadebela) Köyünde yaşayan Atmalılar tarafından evlerde misafir edildiler. Birbirlerine Amcaoğulları diye hitap eden Atmalılar, birbirlerine benzeömeleriyle de dikkat çektiler.

 

İŞTE BİN YIL SONRA BİR ARAYA GELEN ATMALILAR:

 

Kahramanmaraş Pazarcık eski Belediye Başkanı ve aşiret reisi Ali Bozdağ,Pazarcık-Kahramanmaraş Atmalıspor Derneği Başkanı Mehmet Kanışirin, Elbistan'dan iş adamı Şaban Erdoğan, Ali Gültekin Biniş,Pazarcık Mağıkan Köyü Muhtarı Seydi Karalı,Adıyaman Suvarlı'dan Arafettin Mutlu, Gaziantep Şahinbey'den Karaca Yapışkan, Gaziantep-Nurdağı Yaylacık köyünden Ökkeş Kavak,Gaziantep Nurdağı- Atmalı köyünden Yazar Mehmet Demir Atmalı, Gaziantep-Nurdağı Atmalı köyü muhtarı Mehmet Karakuş, Gaziantep-İslahiye Atmalı köyünden Tarih öğretmeni İbrahim Uçar ve Hasan Uçar, Gaziantep-Nurdağı Atmalı köyünden Kemal Kılıç, Şanlıurfa-Bozova Atmanlı Dernek Başkanı Aziz Babacan, Şanlıurfa-Suruç Atmanaki köyünden Aziz Aslan, Adıyaman Gölbaşı'dan Gaziantep'te Fransızlara karşı direnişi başlatan Karayılan'ın torunu Kemal Karayılan, Adıyaman-Suvarlı Belediye Başkanı Ömer Bozdağ, Adıyaman Besni'den Karalar köyü muhtarı Başo Yıldırım, Diyarbakır-Kulp'tan Atmanaki Yeşilköyliler Derneği Başkanı Hayrettin Ülgen ve Mehmet Çelik, Mehmet Fidan, Muş-Bulanık'tan Atmanakilerden M.Emin Mutlu, Kars-Ardost'tan Ankara Gölbaşında oturan aileleri temsilen Kadir Karslı, Yozgat-Sorgun, Atmanlı Gönişin köyünden Osman Kaplan ve Hüseyin Atmaz, Yosgat-Akdağmadeni Kartal köyünden Necati Uyanık, Yozgat-Çekerek'ten Cemaloğlu köyü Muhtarı Mustafa Yaşar Şahin,Bitlis-Ahlat Nzik Köyünden Maşallah Karacar, Erzincan-Kemah Atma köyü muhrtarı Nurettin Kutlu,Erzincan-İliç Atma köyü muhtarı Muhlis Tavlı,Konya-Cihanbeyli Sağlık Köyü Muhtarı Osman Akpolat, Gaziantep-İslahiye'den işadamı Mustafa Atmaca, Gaziantep-Yavuzeli'den Ahmet Özdal, Gaziantep-Şehitkamil Mahmatlılar Derneği Başkanı Nafi Çağlar,Antalya-Manavgat Tilkiler Köyü Muhtarı ve Emekli İmam Selahattin Yılmaz, Siirt-Baykan'dan Araştırmacı Menat Kaplan,Gaziantep Barosundan Av. Mehmet Gökdağ, K.Maraş-Pazarcık'tan Ali Delibalta, Ali Taşkın, Av. Ufuk BOzdağ, Mardin-Midyat eski Belediye Başkanı Feramez Aslan, Sivas-Gürün'den Erdoğan Toklu, Ağrı Patnos'tan Atmanaki aşiret ileri gelenlerinden Fesih Cömert, Ağrı-Patnos Ağrı Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet İnci, Siirt-Baykan'dan Bapir Acar, Maraş-Afşin Atmalı Köyü eski muhtarı Derviş Köse,Ağrı-Patnos'tan Lİs Müdürü M.Akif Dadaş, van-Çaldıran'dan Celal Kalay, Siirt-Baykan'dan olup Gaziantep'te oturan Av. Metin Çeliker, Siirt-Kermetik'ten Atmanalı aşiretinden Hasan AçıkVan-Erciş Toprak köyünden Mehmet Emin Dağ, Gaziantep Cemevi Başkanı Hüseyin Karakaş, Erzurum-Pazaryolundan Osman Akpınar, Samsun-Çarşamba Tilkili köyü muhtarı Hasan Öztürk. (Kaynak:vahap.guner@mynet.com)

 

Pazarcık Atmalıları MHP'den

AK Parti'ye geçti

 

CİHAN   -   09.06.2011 - 11:26

 

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaklaşık 2 bin 500 kişilik oy potansiyeline sahip MHP'li Atmalı Aşireti 12 Haziran genel seçimlerinde tercihini AK Parti'den yana kullanma kararı aldı.

AK Parti Pazarcık seçim bürosunun önünde törenle karşılanan Atmalı Aşireti üyeleri yanında Pazarcık Belediyesi MHP Encümen üyeleri, Yakup Tankişi, Abidin Akıncı, Ali Doğantemur, Çetintaş Ailesi, Kaplan Ailesi, Çamlıtepe Mahalle Muhtarı Musa Kalemci, Bağdınısağır Mahalle Muhtarı Sami Ünal, Mezere Köyü Muhtarı Veliddin Uzdilli ve Sadakalar Köy Muhtarı Nuri Talan bir törenle AK Parti'ye katıldı. Katılım töreninde AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili adayları Sıtkı Güvenç, Mahir Ünal, Pazarcık Ak Parti İlçe Başkanı Mesut Ganidağlı, belde belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Pazarcık Belediyesi MHP Encümen Üyesi Abidin Akıncı neden Ak Parti'yi tercih ettiklerini şu şekilde açıkladı: "AK Parti'nin misyonuna, vizyonuna inandığım ve güvendiğim için Ak Parti'yi tercih ettim."

AK Parti Pazarcık İlçe Başkanı Mesut Ganidağlı yaptığı açıklamada bugün burada tarihi bir gün yaşadıklarını ifade etti. Pazarcık 12 Haziran seçimlerinden gücüne güç katarak yoluna emin adımlarla devam edeceğini söyledi. MHP Encümen üyelerine Ak Parti rozetini Kahramanmaraş milletvekili adayı Sıtkı Güvenç tarafından takıldı.

 

ATMALI AŞİRETİ İÇİNDEKİ

BARIŞ SEVİNDİRDİ

 

Şanlıurfa'da Bezirci köyünde yaşayan Atmalı aşireti arasında, geçmiş seçimlerde çıkan kavgada kaza sonucu ölen bir amcaoğlundan dolayı bir kan davası oluştu. Geçtiğimiz günlerde de kan davasıyla bir yere varılamayacağı inancıyla bir araya gelerek barıştılar.

Türkiye'deki Atmalılar, Malatya Arguvan'da yaptığı birlik toplantısında, bu barışın sağlanması konusunda neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunarak harekete geçtiler.

Önderliğini Ağrı'daki Atmalılardan Fesih CÖMERTOĞLU'nun yaptığı barış girişimine Mardin'den Abdulmenaf KAPLAN, Diyarbakır'dan Hayrettin ÜLGEN, G.Antep'ten Mehmet Demir ATMALI, Kahramanmaraş Pazarcık'tan Ali BOZDAĞ ve Mehmet KANIŞİRİN, Malatya'dan M. Ali BAŞIBÖYÜK, Urfa'da yaşayan Dr. Ferudun ÖNCEL ve Koçören Köyünden Hadi DEMİR'den oluşan komisyon iki tarafla görüşerek bilgi alışverişinde bulundular.

Yapılan görüşmelerde her iki tarafta komisyonun alacağı kararların kendileri için bağlayıcı olduğunu beyan etti. Komisyona koşulsuz yetki veren taraflar iki gün süren yoğun çabaları barışın masaya gelmesine olanak hazırladı. Bundan sonraki süreci takip edecek
çalışmaları komisyon tarafından yürütülmesine karar verildi. Gerek dernek başkanı Aziz BABACAN gerekse taraflardan Mustafa BABACAN ve Hamid BABACAN göstermiş oldukları çaba ve hoşgörü, komisyonca takdire değer bulundu. Özelikle Fesih CÖMERTOĞLU, bu süreçte barışın bütün Atmalılara ve herkese örnek olması gerektiğini belirti. Barışın olumlu getirisinin hepimizin yolunu aydınlatacağını söyleyen katılımcılar
ikinci gün geldikleri yerlere geri dönerlerken yüzlerinde barış havasının getirdiği tebessümle vedalaşarak ayrıldılar. Türkiye'deki Atmalıların, Malatya Arguvan'da buluşması, Şanlıurfa'da ki barışa vesile olması, birlikteliğin önemini ve anlamını bir kez daha teyit etmiş oldu.

Birlikteliğin olumlu sürece katkı sunması her açıdan anlamlı olsa da barış sürecinde daha da anlam kazandığı sevindirici bir gerçek.

 

 

Atmaneki Aşireti Yemekte Bir Araya Geldi  

Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Atmaneki aşireti mensupları tanışma ve kaynaşma yemeğinde bir araya geldi.

AğRı HABER / Bu Haber 2011-06-06 Tarihinde Saat 03:29:29 de Eklenmiştir.

Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan Atmaneki aşireti mensupları tanışma ve kaynaşma yemeğinde bir araya geldi.
Geçen yıl Malatya'da düzenlenen aşiret tanışma ve kaynaşma toplantısının ikincisi bu yıl Ağrı'da gerçekleşti. Toplantının ikincisine Ağrı Atmanekililer Derneği ev
sahipliği yaptı.

Hisarcık piknik alanında gerçekleşen buluşmada, aşiretin önde gelenleri konuşma yaptı, aşiretin bir araya gelmesine katkı sağlayan kişilere plaket takdim edildi. Kaynaşma ve tanışma toplantısı verilen yemek ile son buldu


Kaynak : http://www.ajans04.net/42849-Atmaneki-Asireti-Yemekte-Bir-Araya-Geldi-agrihaberleri.html#ixzz1OltRrAbZ

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !